رئیس اتاق بازرگانی استان فارس گفت: در بازدید از بند زنان زندان عادل آباد شیراز تصمیم‌هایی برای آزادسازی ۵۴ زندانی زن در شیراز با همراهی بخش خصوصی و دولتی اتخاد شد.

جمال رازقی در حاشیه بازدید مدیران استان فارس از بند زنان زندان شیراز با بیان اینکه در این بازدید تصمیم‌هایی برای آزادسازی ۵۴ زندانی زن این زندان با همراهی بخش خصوصی و دولتی در استان اتخاد شد، اظهار داشت: موضوع اشتغال زندانیان موضوع مهم و موثری در سرنوشت هر یک از این زندانیان و خانواده‌های آنان است که درمان‌های موقتی در این زمینه پاسخگو نیست و اشتغال پایدار این افراد باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی افزود: معتقدم باید زمینه اشتغال زندانیان در واحدهای اقتصادی، تولیدی و صنعتی استان فراهم شود که این کار در برخی از استان‌های دیگر کشور انجام شده و نتایج خوبی هم داشته است.

رازقی با بیان اینکه اشتغال زندانیان در محیط بیرون زندان مسایل خاص خودش را دارد اما هدف متعالی در این زمینه باید اشتغال پایدار باشد اظهارداشت: فراگیری حرفه، فن و یا مهارت، قرار گرفتن زندانی در محیط های کاری، ایجاد درآمد و اشتغال پایدار از پیامدهای مثبت حضور زندانیان در واحدها و بنگاه های تولیدی است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به بازدید از مجموعه زندان اضافه کرد: عمده دلایل گرایش افراد به جرم مشکلات مالی و فقر و بیکاری است لذا هر چی سطح اشتغال را افزایش دهیم آسیب ها کمتر می شود.

وی در خصوص مسئولیت های اجتماعی اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: این اتاق همواره موضوع مسئولیت اجتماعی را در دستور کار خود داشته و فعالان بخش خصوصی استان در عرصه های مختلف از جمله سیل، زلزله، کرونا، آزادسازی زندانیان و غیره اقدامات موثری را انجام داده‌اند.

رازقی عنوان کرد: در خصوص آزاد سازی زندانیان هفته گذشته با همت خیران عضو اتاق یک زندانی از اعدام نجات یافت و به جمع خانواده بازگشت و این بار نیز فعالان و خیران بخش خصوصی استان در کنار سایر دستگاه‌ها یاری کننده و به انجام وظیفه انسانی خود متعهد خواهند بود.

در سال۱۴۰۰ از فروش حاصل از اکران فیلم قهرمان تعداد ۱۸ زندانی آزاد شدند

سهیلا محبی عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی فارس نیز در این جلسه گفت: پذیرش و اجرا وظائفی در حوزه مسئولیت اجتماعی مفهومی است که همیشه همراه اتاق بازرگانی فارس بوده و همواره اعضای خیر و نیکوکار این اتاق انسان های بزرگی بوده اند و از سالیان دور تاکنون اقدامات خیرخواهانه و عام المنفعه بزرگی را در شهر شیراز و استان فارس انجام داده اند که در تاریخ ماندگار است.

وی با اشاره به حضور موثر و ایفای نقش اتاق بازرگانی فارس در جنبه‌های مختلف مسئولیت اجتماعی از جمله سیل، کرونا و زلزله در کشور تصریح کرد: از سال ۹۷ در خصوص موضوع آزادسازی زندانیان پویشی در این اتاق ایجاد شد که تا امروز نیز ادامه دارد و در هر دوره‌ای با کمک خیران و نیکوکاران اعضای اتاق و فعالان بخش خصوصی زندانیان جرایم مالی غیر عمد آزاد شدند.

محبی بیان کرد: به عنوان مثال مفتخریم که با حضور موثر فعالان بخش خصوصی و اعضای خیر اتاق بازرگانی فارس در سال ۹۷ تعداد ۱۸ زن زندانی و ۳ اعدامی، در سال ۹۸ تعداد ۲۱ نفر زندانی بدهکار بین ۱ تا ۲۰ میلیون تومان، در سال ۱۴۰۰ فروش حاصل از اکران فیلم قهرمان تعداد ۱۸ نفر زندانی آزاد و در هفته گذشته تعداد ۸ نفر زندانی آزاد شدند.

وی اظهارداشت: هرچند کمک به آزاد زندانیان جنبه مسکن موقت دارد و مسئله مهم در این زمینه اشتغال پایدار زندانیان و خانواده های آنان است که در این زمنه تفاهم نامه ای مابین اتاق ایران و سازمان زندان های کشور در حال تدوین است که از جمله مفاد این تفاهم نامه می توان به استفاده از نیروی کار زندانی در واحدهای تولیدی اشاره کرد که اجرای این تفاهم‌نامه در استان‌های کشور نتایج خیلی خوبی را به همراه خواهد داشت.

قول مساعد بخش خصوصی فارس برای آزادسازی و استخدام زندانیان

کاظم خاکره دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس نیز در این جلسه ضمن تاکید بر توجه ویژه به موضوع اشتغال پایدار زندانیان جرایم غیر عمد و آموزش ‌ای بازار کار به این افراد؛ قول مساعد برای استخدام چند نفر از زندانیان جرایم مالی غیر عمد و کمک نقدی را اعلام کرد.

همچنین نصیری مدیرعامل شرکت رامک از فعالان اقتصادی خوش نام استان فارس نیز با اعلام قول مساعد برای آزادی ۱۴ زندانی مرد با ۲۰۰ میلیون تعهدات مالی، آزادی دو اعدامی زن با ۳۰۰ میلیون تعهد مالی، تهیه یک دستگاه سونوگرافی برای بند زنان، تامین تعدادی چرخ خیاطی برای کارگاه اشتغالزایی خیاطی زندان زندانی، و اشتغال تعدادی زندانیان جرایم مالی اعلام آمادگی کرد.

در این جلسه که استاندار فارس، رئیس کل دادگستری استان، مدیر کل زندان های استان فارس، دادستان شیراز، رئس اتاق بازرگانی فارس و سایر مدیران استان حضور داشتند ضمن بازدید از بند زندان زنان زندان عادل آباد شیراز؛ تصمیم هایی در خصوص آزادسازی ۵۴ زندانی زن جرایم غیرعمد و ایجاد کارگاه اشتغالزایی زندان عادل آباد شیراز، ایجاد پزشک خانواده برای زندانیان، مسئله بیمه زندانیان با همراهی بخش خصوصی و دولتی استان اتخاذ شد.

/پایان متن/

  • منبع خبر : تسنیم، فارس