حاشیه برای «منو بشناس»

پایگاه خبری عصر کار: 

«We Are the World» نام تک‌آهنگی تولید سال ۱۹۸۵ است که توسط گروهی از ستاره‌های موزیک جهان همخوانی شده است. اما واقعیت ماجرا چیست؟ آیا مرکز آواهای انقلاب اسلامی، با الهام و تقلید از یک آهنگ آمریکایی، سراغ ساخت قطعه «منو بشناس» رفته است؟

به گزارش «فرهیختگان»، انتشــار این خبـــر آغـــاز یک حـــاشیه عجیب برای موزیک‌ویدئویی بود که هنوز منتشر نشده: «آهنگ «منو بشناس» برداشتی آزاد از قطعه «WE ARE THE WORD» مایکل جکسون، توسط مرکز آواهای انقلاب اسلامی (ماوا) به‌زودی منتشر می‌شود.» بعد از انتشار این خبر در فضای مجازی، واکنش‌های تندی نسبت به تولید چنین اثری شکل گرفت. عمده نقدها به چرایی هزینه و تولید آهنگی بود که گفته می‌شد برداشتی آزاد از موسیقی آمریکایی مایکل جکسون است .

«We Are the World» نام تک‌آهنگی تولید سال ۱۹۸۵ است که توسط گروهی از ستاره‌های موزیک جهان همخوانی شده است. اما واقعیت ماجرا چیست؟ آیا مرکز آواهای انقلاب اسلامی، با الهام و تقلید از یک آهنگ آمریکایی، سراغ ساخت قطعه «منو بشناس» رفته است؟ مرکز موسیقی «مأوا» ازجمله مراکز فعال زیرمجموعه سازمان هنری رسانه‌ای اوج است. احسان خداپرست، معاون طرح و برنامه این مرکز در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درمورد حواشی پیش از انتشار آهنگ «منو بشناس» گفت: «قطعا حاشیه‌ها باعث بهتر و بیشتر دیده شدن آثار هنری خواهند شد؛ مرکز موسیقی مأوا هم علاقه‌مند به دیده و شنیده شدن آثارش است اما همیشه با حاشیه منفی و دروغ مخالفیم. این اخباری که برای اثر «منو بشناس» منتشر شده، صحیح و دقیق نیست و باعث بروز رفتار غیرمنصفانه‌ای نسبت به کاری شده که هنوز در مرحله طراحی و تولید موزیک ویدئو است.»

خداپرست با تاکید بر اینکه هیچ ارتباط معنایی بین آهنگ «منو بشناس» و قطعه«WE ARE THE WORD» مایکل جکسون وجود ندارد، به پیشینه طراحی چنین تولیداتی در مرکز موسیقی مأوا اشاره کرد و گفت: «دو سال پیش با حمایت و تهیه‌کنندگی مرکز موسیقی مأوا قطعه «ایران جان» منتشر شد. این قطعه اثر مشترکی بود که حامد همایون، حجت اشرف‌زاده، رضا صادقی و مهدی یغمایی در آن اجرا داشتند. استقبال مخاطبان از این اثر باعث شد به فکر تولید آثاری مشابه باشیم. اما این‌بار تصمیم گرفتیم در مقیاسی بزرگ‌تر ترانه اجرا شود.»

معاون طرح و برنامه مرکز موسیقی «مأوا» ادامه داد: «این اتفاق متداولی در دنیاست که چندین خواننده یک اثر را همخوانی کنند و این تصور اشتباهی است که بگوییم تنها کاری که به‌صورت همخوانی اجرا شده از مایکل جکسون است؛ پیش از این خواننده، و بعد از او هم خوانندگان زیادی به‌صورت همخوانی آهنگ را اجرا کردند. مثلا چند سال پیش خوانندگان عرب‌زبان ترانه‌ای با موضوع فلسطین و آزادی قدس اجرا کردند یا اینکه خوانندگان کشورهای دیگر هم درمورد صلح یا برای حمایت از بچه‌های کار همخوانی کردند.»

خداپرست بار دیگر تاکید کرد آهنگ «منو بشناس» به هیچ‌عنوان برداشت آزاد از اثری نیست و گفت: «در تولید این اثر خواننده‌هایی جمع شدند که خاک ایران و مردم ایران‌شان را دوست دارند. تمام تلاش ما و سازندگان این اثر این بود که در این شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی کشور، اثری خلق شود که در یاد و خاطره مردم ایران بماند.»

وی درخصوص چرایی تولید آهنگ «منو بشناس» گفت: «مشخصا ایده این کار را آقای میثم محمدحسنی ارائه کردند. به هر حال پیشنهاد جسورانه و سختی بود که از حدود یک‌سال پیش کار را شروع کردیم. پیشنهاد اولیه هم این بود که تعدادی از خوانندگان سرشناس کشور برای این کار بخوانند. از ابتدا هم قرار نبود ۴۰ خواننده باشند اما به‌مرور تعداد خواننده‌ها زیاد شد. تاکید محتوایی اثر هم بر هویت ایرانی و عشق و علاقه مردم به خاک این کشور ازجمله مهم‌ترین محورهای تولید این اثر است. مردمی که عاشق کشورشان هستند و زیر بار ظلم نمی‌روند. از اسم کار هم کاملا مشخص است که ما می‌خواهیم به همه جهان بگویم که مردم ایران را بشناسید. اینکه ایرانی‌ها چگونه فکر می‌کنند، چگونه زیست می‌کنند و چگونه خطر می‌کنند. تا حدی که شعر و زمان این آهنگ اجازه بدهد تلاش کردیم چنین محتوایی منتقل شود.»

خداپرست اضافه کرد: «وقتی به حجم کاری که برای تولید این اثر انجام شده نگاه می‌کنیم به جرات می‌توان گفت آهنگ «منو بشناس» یکی از سخت‌ترین پروژه‌های موسیقی نه‌تنها تاریخ جمهوری اسلامی بلکه تاریخ ایران است. من نمی‌گویم که تولید چنین اثری در دنیا بی‌نظیر است اما در ایران هیچ اتفاقی در این حجم نداشتیم که ۴۰ خواننده محبوب پاپ دور هم جمع شوند و کاری با این مفهوم منتشر کنند.»

معاون طرح و برنامه مرکز موسیقی «مأوا» درمورد انتشار موزیک‌ویدئوی این اثر گفت: «کل کار از ایده تا نهایی‌شدن آهنگ «منو بشناس» در یک بازه یک‌ساله انجام شد. عمده زمان تولید هم به‌خاطر تنظیم اثر و دقت‌نظر بهروز صفاریان صرف شد. درمورد انتشار موزیک‌ویدئو این کار هم باید بگویم تولید اثری تصویری آن‌هم با حضور ۴۰ خواننده سختی‌های خاص خودش را دارد. بالاخره تا سناریو نوشته شود و خواننده‌ها هم تک‌تک بتوانند خودشان را با کار همراه کنند، کمی کار را پیچیده می‌کند. امیدوارم که به‌زودی این اثر دراختیار هموطنان‌مان قرار بگیرد و از کار لذت ببرند.»

خداپرست در بخش پایانی صحبت‌هایش بار دیگر نسبت به انتشار شایعه درخصوص آهنگ «منو بشناس» گلایه کرد و گفت: «برخی از این شایعات را رصد می‌کنیم، گویا برخی از افراد دنبال تسویه‌حساب‌های شخصی هستند. این افراد به‌جای اینکه از این کار دفاع کنند که بنایش بهتر کردن حال مردم است، فقط به‌دنبال ضربه زدن به کار هستند.»

بهروز صفاریان تنظیم‌کننده اثر «منو بشناس» هم در مصاحبه‌ای که به‌صورت لایو اینستاگرامی داشت، به این حاشیه‌سازی‌ها اشاره کرد و گفت: «خبری که منتشر شده بدون اطلاع مولفان اثر بود و تعجب من از این است چطور یک‌سری افراد می‌توانند درباره کاری که هنوز منتشر نشده و شنیده نشده، اظهارنظر کنند.» این هنرمند عرصه موسیقی همچنین گفت: «منو بشناس یکی از بهترین کارهای کارنامه خودم خواهد بود و مردم با شنیدن آن قطعا هیجان‌زده می‌شوند و معتقدم این کار یک اتفاق خاص در موسیقی ملی خواهد بود.»

صفاریان درمورد شیوه حضور خوانندگان «منو بشناس» گفت: «برای این کار، ملودی را به‌گونه‌ای طراحی کردیم که هر خواننده بتواند سبک و کاراکتر خودش را اجرا کند. بنا بود حداقل ۴۰ خواننده برای این کار داشته باشیم که درنهایت ۴۳ خواننده به‌صورت همخوانی حضور دارند. طبیعی است که نمی‌شد فضا را به‌صورت تکخوانی همه این ۴۰ خواننده طراحی کرد و نتوانستیم بیشتر از ۲۳ خواننده را به‌صورت تکخوان داشته باشیم. با این حال در کلیت اثر صدای ۴۳ خواننده را خواهیم شنید که برخی به‌صورت همخوانی به افتخار این اثر ملی حضور دارند.»

گفته می‌شود ملودی‌های زیادی برای «منو بشناس» آماده شده و در آخر ملودی فرزاد فرزین انتخاب شده است. حدود ۴۰ خواننده پاپ این قطعه را همخوانی کردند و بهروز صفاریان، رضا صادقی، فرزاد فرزین، فریدون آسرایی، حجت اشرف‌زاده، گرشا رضایی، خشایار اعتمادی، پرواز همای، سینا شعبانخانی، روزبه نعمت‌اللهی، گروه سون، کاوه آفاق، مسعود صادقلو، حمید هیراد، حامد همایون، سینا درخشنده، سامان جلیلی، احسان حق‌شناس، رضا شیری و تعداد زیادی از خوانندگان و هنرمندان دیگر برای تولید این اثر حضور دارند.

  • منبع خبر : ASRKAR.IR