قصه پر درد  آتش سوزی  و از بین رفتن پوشش گیاهی در مناطق مختلف جغرافیایی کشور و استان فارس همچنان ادامه دارد. گرمایش زمین و بی احتیاطی انسانی از عوامل اصلی در این مورد است. بی دقتی و عدم توجه به اصول همزیستی با محیط زیست که ریشه در فرهنگ همسویی با پیرامون زیستی است به عنوان نقطه ضعف اصلی در آتش سوزی های محیط زیستی است. 

نقش انسان در برخورد مسالمت آمیز و کوشش در حفظ و نگهداری محیط زیست یک وظیفه اجتماعی و آئینی برای تک تک انسان ها است. همچنان که در بیشتر گفتارهای بزرگان دینی و اجتماعی بارها تاکید بر برخورد صحیح و مناسب با محیط زیست شده است. 

 

به گزارش عصر کار ، محسن پورزارعی در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در شیراز، اظهار داشت: آتش‌سوزی در ارتفاعات مهارلو و منطقه دوبنه مشرف به دریاچه نمک با تلاش نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری، محیط زیست، آتش‌نشانی و نیروهای محلی با ابزارهایی همچون آتش کوب، بیل و دستگاه اطفاء حریق بامداد امروز خاموش شد.

وی با بیان اینکه مساحت خسارت دیده دقیق از این آتش‌سوزی پس از برآورد از سوی کارشناسان اعلام می‌شود، افزود: در پی این آتش سوزی تخمین زده می‌شود که حدود ۲۰ هکتار از مرتع و عرصه طبیعی طعمه حریق شد و از بین رفت.

پورزارعی ادامه داد: علت این آتش‌سوزی هنوز مشخص نیست اما نیروهای منابع طبیعی با همکاری پلیس آگاهی پیگیر این موضوع هستند.

فرماندار شهرستان سروستان با اشاره به اینکه وجود علف‌های خشک و وزش باد شدید عملیات اطفای حریق در منطقه را دشوار کرده بود، گفت: با تلاش ۱۲ ساعته نیروها این آتش بصورت کامل مهار شد.

وی با اشاره به اهمیت مراتع و عرصه‌های منابع طبیعی، تصریح کرد: صیانت از این گنجینه‌های ارزشمند نیازمند مسئولیت‌پذیری همه مردم است.

  • منبع خبر : asrkar.ir