به گزارش عصر کار به نقل از  ایسنا سی ان بی سی نوشت : پس از چندین ماه بحث سرانجام سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بر سر لایحه حمایت مالی برای تقویت رشد اقتصادی و کاستن از تبعات ناشی از کرونا  با یکدیگر به توافق رسیدند. کمیسیون اروپا اعلام کرد ۷۵۰ میلیارد یورو به مجموع اعتبارات قبلی خواهد افزود که این منابع صرف حمایت از بخش های مختلف اقتصادی به شکل وام یا کمک هزینه خواهد شد و میزان تخصیص آن به هر کشور نیز بستگی به شدت شیوع کرونا در آن خواهد داشت.

چارلز میشل- رییس شورای اروپا گفته است که این توافق یک لحظه حیاتی در تاریخ اروپا است. اورسلا فون در لین- رییس کمیسیون اروپا نیز گفته است اروپا یک بار دیگر وحدت خود را نشان داد و از این بحران قوی تر از قبل بیرون خواهد آمد.

از مجموع ۷۵۰ میلیارد یورو اعتبار در نظر گرفته شده جدید، ۳۹۰ میلیارد یورو به شکل کمک هزینه خواهد و روند بازپرداخت مبالغ دریافتی تا سال ۲۰۵۸ طول خواهد کشید. پیشتر کشورهای مخالف این پیشنهاد خواهان در نظر گرفتن بازه زمانی کوتاه تری برای بازپرداخت وام ها شده بودند اما فرانسه و آلمان به عنوان طراحان اصلی این طرح روی انجام آن پافشاری داشتند.

بین بازه زمانی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ یک صندوق با اعتبار ۱.۰۷۴ تریلیون یورو وظیفه تامین مالی لازم برای احیای رشد اقتصادی کشورهای اروپایی را بر عهده خواهد داشت.

امانویل ماکرون- رییس جمهور فرانسه در همین رابطه گفت: بودجه اتحادیه اروپایی دو برابر شده و در سال های پیش رو با اتکا به این بودجه نیرومند می توان گام های بزرگی برداشت.

آوریل امسال وزرای دارایی کشورهای اروپایی بر سر تخصیص ۵۴۰ میلیارد یورو به صورت کوتاه مدت برای کاستن از تبعات رشد اقتصادی موافقت کرده بودند. بانک مرکزی اروپا نیز بیش از یک تریلیون یورو در طول سال های پیش رو اوراق قرضه خریداری خواهد کرد.

با این حال یکی از اصلی ترین مسایل پیش رو بر سر موفقیت این بسته، چگونگی تامین منابع مالی لازم برای اجرای آن است. در شرایطی که بسیاری از کسب و کارها به دنبال تعطیلات سراسری گسترده و کاهش درآمد مصرف کنندگان با مشکلات مالی عدیده مواجه هستند، کشورهای اروپایی کار دشواری برای افزایش درآمد مالیاتی دارند.

  • منبع خبر : ASRKAR.IR