پس از چند ماه از شیوع بیماری کرونا در جهان مدیران ارشد و تصمیم گیران عرصه های کلان جوامع در نحوه برخورد با این پدیده نوظهور و  البته مخرب سیاست گذاری های متفاوتی داشته اند. کشور ایران نیز خارج از این دایره تاثیرپذیری نبوده است . کلانشهر تهران با جمعیتی میلیونی یکی از مراکز جغرافیایی مهم اقتصادی و سیاسی کشور است.  

 به گزارش عصر کار،  علیرضا زالی فرمانده ستاد مبارزه با کرونای شهر تهران  در گفتگو با ایلنا ، در جلسه اضطراری ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: ۴۴.۷ درصد مردم برای حضور در محل کار  و ۲۵.۲ دهم درصد برای خرید از منزل خارج می‌شوند.

اعتقاد ۶۲ درصد از مردم تهران مبنی بر عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مترو

او تاکید کرد: سازوکاری برای حضور کارمندان در محل  کار و سازوکاری برای خرید مجازی در نظر گرفته شود، چرا که بخش زیادی از ترددها قابل مدیریت است.

زالی گفت:  ۶۲ درصد مردم تهران معتقد هستند که فاصله گذاری اجتماعی خیلی کم در مترو رعایت می‌شود.

اودرباره اینکه از مردم سوال کردیم که فکر می‌کنید آیا گرما کرونا را ریشه‌کن می‌کند یا خیر، گفت: ۷۷.۹ درصد اعلام کردند فکر نمی‌کنیم گرما تاثیری در کاهش بیماری داشته باشد.

زالی درخصوص اینکه مردم اطلاعات خود در زمینه کرونا را از کدام منابع دریافت می‌کنند، گفت: مردم اطلاعات وسیع مورد نظر در حوزه کرونا را با حجم قابل توجهی از صدا و سیما و سپس از فضای مجازی به دست می آورند.

فرمانده ستاد مبارزه با کرونا شهر تهران با بیان اینکه میزان  افسردگی و یا اضطرابی که انتظار آن را داریم در بین مردم خیلی تند نیست، گفت: اما بالغ بر ۴۷.۵ درصد مردم اعلام کردند در حوزه درآمدی نگران هستند.

کاهش آمار ترخیص بیماران از بیمارستان‌ها/اعلام مناطق دارای بیشترین فوتی‌های کرونا در تهران

او با اشاره به روند مراجعه به مراکز در مانی تهران افزود: از ۸ تیر آمار مراجعه به مراکز درمانی در حال تغییر است و افراد مبتلا به کرونا و افراد بستری شده در مراکز درمانی در حال افزایش هستند و ترخیص افراد در حال تقلیل است.

زالی درخصوص آمار فوتی‌های شهر تهران به مراکز پرتراکم اشاره کرد و گفت: عمده فوتی‌های ناشی از کرونا در تهران در منطقه ۴، ۲، ۱۴ و ۱۵ قرار دارند، چرا که بالاترین تراکم جمعیت را در مناطق ۴ و ۲ داریم.

او با اشاره به مشکلاتی که باعث نگرانی ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران شده است گفت: هر آنچه که می‌تواند در افزایش اختیارات موسع ستادی استان تهران،‌ با توجه به پیچیدگی‌های شهر تهران در نظر بگیرد. چرا که در شرایط متفاوتی به سر می‌بریم و تهران گرانیگاه کشور است و مسئولین ستاد باید با فراق بال، آزادی عمل و چابکی بالاتری بتوانند مصوبات را اجرا کنند.

گلایه از نفی برخی مصوبات ستاد تهران در ستاد ملی

زالی با بیان اینکه مهمترین آسیب‌شناسی ما در طی مدت اخیر تعارض و نفی بسیاری از مصوبات استان تهران در عرصه ستاد ملی بوده است، گفت: این گلایه مشترک همه اعضای ستاد فرماندهی تهران است و خواهشمندم به ان توجه شود چرا که یک موضوع بسیار مهم و راهبردی برای تهران است.

او افزود: اگر قرار است مدیریت کرونا در تهران به دست ستاد مبارزه با کرونا کلانشهر تهران انجام شود،‌ حتما نیازمند اختیارات وسیع‌تری از قبل هستیم چرا که اختیارات فعلی مارا مبسوط‌الید نمی‌کند. به ویژه که تعارض حضور دستگاه‌های ملی و استانی را به شدت در روزهای اخیر حس کردیم.

فرمانده ستاد مبارزه با کرونا شهر تهران همچنین به شرایط پرسنل درمانی اشاره کرد و گفت: بیش از ۴ ماه است که پرسنل عرصه سلامت به صورت شبانه‌روزی در حال تلاش هستند،‌ متاسفانه اکنون تعداد زیادی از کادر درمان خسته شده‌اند و راند دوم بررسی‌های ما نشان می‌دهد، تعداد قابل توجهی از همکاران ما مجددا در معرض ابتلا قرار گرفته‌اند.

خطر کمبود نیروی انسانی مجرب در بیمارستان‌ها

زالی به آمار ابتلای کادر درمان چهار دانشگاه علوم پزشکی‌ تهران،‌ ایران و شهید بهشتی و بقیه الله به بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: براساس آمار این دانشگاه‌ها، تاکنون ۴۴۰۰ نفر از پرسنل بهداشتی و درمانی دانشگاه‌ها در تهران به کرونا مبتلا شده‌اند و تنها امروز ۲۵۰  نفر از مجموعه دانشگاه تهران مرخصی استعلاجی گرفته‌اند.

فرمانده ستاد مبارزه با کرونا شهر تهران افزود: در آینده نزدیک در معرض خطر جدی کاهش نیروی انسانی مجرب خواهیم بود و بحث جایگزینی نیروی انسانی،‌ افزایش ظرفیت نیروی انسانی، جذب پرستار و نیروهای تخصیصی حوزه بهداشت به ویژه بهداشت محیط و حرفه‌ای،‌ افزایش ارتقا،‌ تغییر وضعیت پیمانی و رسمی و به ویژه استفاده بهینه از ظرفیت کسانی که در غالب قراردادهای معین به جمع کادر درمان پیوستند نیاز مبرم و جدی ما است.

زالی افزود: به دلیل مشکلات جدی پرداخت کارانه و درآمدهای اختصاصی جدی تقلیل یافته بیمارستانهای دانشگاهی و نهادها نارضایتی پنهان از عدم تحقق و تحصیل واقعی مشوق های مالی در مجموعه محیطی وجود دارد که لازم است در اسرع وقت پرداخت‌های به موقعی که قول آن داده شد‌، اما هنوز محقق نشده است را انجام دهیم.

احتمال کمبود تخت بیمارستانی در تهران

او به کاهش درآمد بیمارستان‌ها نیز اشاره کرد و گفت: در تهران بین ۳۰ تا ۷۵ درصد بیمارستان‌ها در تناسب با مشارکت درمان کرونا در روزهای اخیر با کاهش درآمد اختصاصی روبرو بوده‌اند. اگرچه با رشادت تیم‌های پزشکی و مسئولان دانشگاه‌‌ها و سایر نهادها تاکنون توانستیم مشکلی تحت عنوان کمبود تخت ویژه و یا عادی را در کرونا نداشته باشیم،‌ اما به نظر می‌رسد با ادامه مسیر بازتاب‌آوری ما در حوزه تخت‌های بیمارستانی مورد چالش قرار گیرد.

عدم تمکین‌پذیری مردم به فرامین ستاد به دلیل کندی ارائه بسته‌های حمایتی

فرمانده ستاد مبارزه با کرونا به کندی ارائه بسته‌های حمایتی اشاره کرد و گفت: بسیاری از بسته‌های حمایتی اقشار فرودست و بسته‌هایی که در تهران درخواست انجام آنرا داشتیم با کندی خیلی قابل توجه در پرداخت مواردی از جمله بیمه بیکاری، تسهیلات مناسب برای مشاغل مواجه بوده‌ایم، که موجب شده است رگه‌های نگران‌کننده‌ای از نارضایتی در بین اقشار جامعه ایجاد شده باشد و بجای تمکین‌پذیری به فرامین ستاد در تهران با مقاومت روبرو شویم.

به دلیل یک اشتباه راهبردی وضعیت تهران هیچ وقت قرمز اعلام نشد

زالی در ادامه افزود: من درخواست مشخصم از شما این است که در مباحث اقتصادی و اجتماعی  ما یک شتاب بیشتری داشته باشیم. ما مصوبه‌ای به عنوان بندهای ششگانه از شما خواستیم اما آن چیزی که از ستاد ملی مقابله با کرونا بیرون آمد، مطلقاً منطبق با خواسته‌های ما نبود. حتی به دلیل یک اشتباه راهبردی که اعلام شد؛ تهران هرگز در وضعیت قرمز نبود و آن محدودیت‌های گروه‌های ۳ و ۴ که آقای دکتر رییسی در دانشگاه ابلاغ کردند نیز در تهران محقق نشد.

استفاده از ۵۰ درصد نیروی کار برای ادارات دولتی و خصوصی

وی در ادامه خاطرنشان کرد: از طرف کمیته وزارت کشور فقط بستن باشگاه‌های کشتی و کاراته، لغو فعالیت استخرهای سرپوشیده و یا نماز جمعه بوده است که طبیعتا این‌ها در شرایط فعلی ما چندان تأثیرگذار نیست. خواسته ما از شما در دو فاز است، فاز اول درباره این است که باید به شدت پروفایل اجرایی در تهران تغییر کند. ما درخواستمان از استاندار این بود که حداقل ۵۰ درصد از نیروی کاری برای ادارات دولتی و خصوصی تعریف شود.

آمادگی شهرداری برای لغو اجرای طرح ترافیک

فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: این موضوع واقعاً اضطراری را درخواست می‌کنم، تا هر طور که ممکن است بتوانیم حداقل برای یک هفته بار مراجعات بیمارستانی را مدیریت کنیم. فاز دوم این است که آقای حناچی طبق توییتی که کردند، آمادگی این را دارند تا مدت یک هفته تا زمانی که شرایط آنالیز شود طرح ترافیک را در تهران ملغی کنند.

عدم اختصاص بودجه کمکی از سوی ستاد ملی به شهرداری تهران

فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: خوشبختانه آمادگی تصمیم‌گیری در این زمینه در شهرداری تهران وجود دارد. در ستاد ملی به دلیل جایگاه ممتازی که شهرداری تهران دارد و زحمات بسیار فراوانی را هم کشیده است اما چیزی که در قالب بودجه کمکی از سوی ستاد ملی برای شهرداری تهران لازم بوده در نظر گرفته نشده است.

تاکنون حتی یک دستگاه اتوبوس هم به ناوگان اتوبوسرانی اضافه نشده

زالی اضافه کرد: متاسفانه ما در حال حاضر آثار منفی کند بودن مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا رو شاهد هستیم. شاید قریب به ۲ ماه و اندی قبل یک بودجه نحیف و ترد، به شهرداری تحویل داده شد تا دوستان بتوانند در ناوگان اتوبوسرانی ۵۰۰ اتوبوس را تامین کنند. اما تا الان حتی یک عدد اتوبوس را هم نتوانستیم در مجموع ناوگان‌های اتوبوسهای تهران اضافه کنیم. در زمینه حمل و نقل عمومی هیچ بودجه و سوبسیتی برای شهرداری تهران در نظر گرفته نشده و طبیعتاً درآمد اقتصادی شهرداری تهران به شدت کاهش پیدا کرده و توان ادامه مسیر در شهر تهران برای شهرداری دکتر شده و از این رو نیاز هست که ستاد ملی مقابله با کرونا یک جایگاه متفاوت  سوبسیدی را برای شهرداری تهران تعریف کند.

توزیع نمادین ماسک در بین رانندگان تاکسی

وی اشاره کرد: با دستور آقای حناچی خوشبختانه ما در ۴۸ ساعت گذشته یک جریان جهادی در زمینه ضد عفونی کردن اماکن عمومی و نظارت بیشتر در پایانه‌ها را شاهد بودیم. از امروز نیز یک حرکت نمادین برای توزیع ماسک به صورت متحدالشکل در میان رانندگان تاکسی انجام شد که آثار مثبتی در میان رانندگان ایجاد کرده است.

فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: یک نکته بسیار حائز اهمیت برگزاری آزمون‌ها در هفته آینده بوده و موضوع آزمون‌ها نگرانی بسیار زیادی را ایجاد کرده، قرار است هفته آینده تعداد ۲۳ هزار نفر در آزمون نهضت سواد آموزی شرکت کنند، همچنین قرار است تعداد قابل توجهی در آزمون‌های دانشگاه آزاد و نزدیک ۴۰۰۰ نفر قرار است در هفته آینده در آزمون‌های phd وزارت بهداشت شرکت کنند و البته برخی از این آزمون‌ها تا سه روز ادامه دارد.

تعلیق تمام تجمعات به مدت یک هفته در تهران

وی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط تهران به گونه‌ای نیست که میزبان افراد به خصوص از استان‌های قرمز باشد و نظر ما  فعلا تعلیق آزمون‌ها است.  تمام تجمعات باید برای یک هفته در تهران تعلیق شود. دوستان نیز در نیروی انتظامی در بحث تالار ها و مراسم عزاداری‌ها و عروسی کمک می‌کنند اما باید دامنه این کمک‌ها بسیار فراتر برود و تمام مجامع و نمایشگاه‌ها باید به طور مطلق تعطیل شود. اگر اینها هم کفایت نکرد در نهایت پیشنهاد ما برای تهران لاک دان(قرنطینه) کردن به مدت یک هفته است.

  • منبع خبر : ASRKAR.IR