به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، محمدصالح احمدی با بیان اینکه امسال در این استان دو میلیون و ۳۶۵ هزار تن انواع محصولات زراعی و باغی تولید می‌شود، اظهار داشت: می‌توان با مدیریت جهادی این میزان را بدون افزایش سطح به دو میلیون و ۷۶۵ تن در هر سال رساند.

وی با بیان اینکه امسال یک میلیون و ۹۶۵ تن محصول این استان از ۷۴۵ هزار هکتار اراضی زراعی و ۴۰۰ هزار تن نیز از ۵۰ هزار هکتار باغات زیر کشت برداشت می‌شود، افزود: بهره برداران این استان با مدیریت کاشت و داشت طبق نظر کارشناسان می توانند بدون افزایش سطح تولیدات خود را به بیش از دو میلیون و ۷۶۵ هزار تن در هر سال برسانند که سازمان جهاد کشاورزی از چند سال گذشته سیاست‌های انتقال یافته‌های علمی به داخل مزارع و باغات تشدید کرده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال گندم سهم یک میلیون و ۱۳۰ هزار تنی از محصولات زراعی استان داشته باشد، ادامه داد: خرید تضمینی یک میلیون تنی این محصول در دستور کار دولت قرار گرفته است.

احمدی یادآور شد: سال گذشته این استان در رتبه دوم خرید تضمینی گندم کشور قرار داشت که امسال نیز درصدد هستیم با خرید حداکثری محصول مازاد بر نیاز کشاورزان این رتبه را کماکان حفظ کنیم.

وی بیان کرد: برای این منظور هم اکنون ۹۰ مرکز خرید تضمینی گندم در کردستان راه اندازی شده و از هفته گذشته که برداشت محصول از مزارع شروع شده همزمان خرید تضمینی گندم آغاز شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: همچنین خرید تضمینی دانه‌های روغنی (کلزا) در این استان براساس سیاست های جهاد کشاورزی به منظور تامین روغن مورد نیاز کشور در دستور کار قرار دارد و امسال شش مرکز برای انجام این ماموریت تجهیز شده است.

احمدی اظهار داشت: در سال زراعی جاری یک هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی کشت شده کلزا به مرحله برداشت رسیده است که پیش بینی می‌شود دو هزار و ۷۰۰ تن از این محصول برداشت و خریداری شود.

وی همچنین از اختصص ۳۱ هزار هکتار از اراضی کردستان به کشت جو خبر داد و افزود: از این میزان ۲۶ هزار هکتار اراضی زراعی به صورت دیم و پنج هزار هکتار اراضی به صورت آبی کشت شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: پیش بینی می‌شود از این اراضی ۵۲ هزار تن محصول برداشت شود و با انجام برخی اقدامات علوفه و جو مورد نیاز دام استان تامین می‌شود و در راستای تامین بذر اصلاح شده با اجرای عملیات کشت مکانیزه به موقع استفاده از کودهای گیاهی و شیمیایی در واحد سطح افزایش داده است.