پارلمان عراق *بسته دوم* مصوبات مطالبات مردمی را اعلام کرد

پارلمان عراق در ادامه پاسخگویی به مطالبات معترضان بسته دوم شامل مصوبات جدید را منتشر کرد.

دولتمردان عراق در حالی تن به خواسته های بحق مردم میدهند که در طی یک هفته  اخیر  چند هزار زخمی و بیش از یکصد تن از معترضان خیابانی کشته شده اند.  دولت های فاسد و غیرکارآمد همواره با معترضان به زبان خشونت برخورد می نمایند و به وقت سقوط  و بحران حاضر به  گفتگو و تن دادن به خواسته های بحق مردم میشوند.  برخورد خشونت  بار نیروهای امنیتی  عراق و کشتار  مردم بی دفاع  که خواسته هایی بجز کار و اشتغال و داشتن  رفاه  نسبی اجتماعی می باشند  نمونه ای بارز از بی کفایتی و نادیده گرفتن خواسته های عمومی جامعه  است. 

 

به گزارش عصر کار به نقل از آناتولی ، پارلمان عراق دومین بسته جلسه بررسی مطالبات معترضان را اعلام کرد که براساس مقرر شد کمیته به ریاست عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر این کشور برای اعاده حقوق مالکان زمین تشکیل شود.

در این راستا قوانین مربوط به اعطای چند حقوق، امتیازات، سنوات و پاداش به یک فرد تعلیق شد.

مجلس عراق همچنین توزیع رایگان سامانه‌های تولید انرژی خورشیدی برای پوشش ۳ هزار خانواده نیازمند و استخدام جوانان بیکار بین ۱۸ تا ۳۸ سال به عنوان ماموران اداره برق از سوی وزارت برق را تصویب کرد.

یکی دیگر از موارد دومین بسته مصوبات پارلمان عراق اعطای زمین‌های کشاورزی بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و آکادمی‌های کشاورزی و اعطای وام برای اجرای پروژه‌های کوچک و متوسط است.

مجلس عراق روز گذشته نیز در جلسه بررسی مطالبات معترضان با اکثریت آرا، طرح تعلیق فعالیت شوراهای استانی را تا پایان انتخابات محلی آوریل ۲۰۲۰ تصویب کرد.

نمایندگان همچنین با «شهید» خواندن افرادی که در اعتراضات کشته شده اند، پرداخت غرامت به خانواده‌های آنها، آزادی بازداشت شدگان، اعطای بورس به دانشجویان و عایدی ماهیانه به خانواده های نیازمند موافقت کردند.

همچنین استخدام مجدد نیروهای پلیس و نظامی که اخراج شده اند و ایجاد فرصت‌های شغلی به صورت داوطلبانه در وزارت دفاع این کشور با اکثریت آرا تصویب شد.

گفتنی است مردم عراق از یکم اکتبر جاری تاکنون در اعتراض به فساد، بیکاری و کمبود خدمات عمومی در بغداد و مناطق جنوبی این کشور تظاهرات ضددولتی برگزار می‌کنند. نیروهای امنیتی عراق در برخورد با این معترضان گاه گاهی از گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور به کار می‌گیرند. در این اعتراضات مردمی تاکنون بیش از ۱۱۰ نفر کشته و بیش از ۶ هزار و ۱۰۷ نفر نیز زخمی شده‌اند.

  • منبع خبر : asrkar.ir